Olej słonecznikowy: zastosowanie i zalety

Olej słonecznikowy jest to król wszystkich olejów roślinnych ze względu na jego powszechne stosowanie. Czy jego absolutna niezbędność w naszych domach może być kwestionowana? W kuchni każdej gospodyni domowej znajduje się butelka tego płynnego złota.

Krótka historia oleju słonecznikowego

Olej słonecznikowy jest bardzo popularny w Polsce. Rosja i Ukraina są czołowymi producentami tego oleju na świecie. Olej słonecznikowy przywędrował do naszego zimnego klimatu z Europy już w XVIII w. Stał się popularnym zamiennikiem smalcu. Do XIX wieku słonecznik był główną rośliną uprawianą w Rosji i na Ukrainie. Najnowsze badania pokazują, że olej słonecznikowy ma wiele ważnych korzyści. I o tym właśnie będziemy mówić poniżej.

Dlaczego olej słonecznikowy jest przydatny z naukowego punktu widzenia?

Jest to nielotny olej zawierający zdrowe tłuszcze takie jak kwas linolowy, palmitynowy i oleinowy. Oprócz tego olej słonecznikowy zawiera również witaminy A, D oraz szereg właściwości odżywczych. Olej słonecznikowy ma umiarkowanie żółtą barwę, przyjemny jasny smak i aromat.

Olej słonecznikowy utrzymuje zdrowe serce

olej słonecznikowy ekologiczny ma wysoką zawartość kwasów omega-3, omega-6 i witaminy E, które odpowiadają za obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i poprawę funkcjonowania serca. Dzięki temu jest to całkiem rozsądny wybór jako olej roślinny do codziennego użytku.

Olej słonecznikowy zwalcza lub hamuje rozwój raka

Olej słonecznikowy zawiera wiele fitochemikaliów. Tym samym jego codzienne spożywanie zmniejsza szanse na zachorowanie na raka. Ponieważ jest nośnikiem witaminy E, świetnie radzi sobie z neutralizacją toksyczności substancji trujących w organizmie, zapobiega nowotworom jelita grubego, płuc, skóry i macicy.

Spowalnia starzenie się

Wysoka zawartość witaminy E w oleju słonecznikowym sprawia, że jest on dobrym przeciwnikiem uszkodzeń skóry i skutecznym środkiem przeciwstarzeniowym. Nie tylko oszczędza naszą skórę przed wolnymi rodnikami, ale także tworzy warstwę ochronną, która chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi.

Posts Tagged with…